Kaip taupyti šilumos energiją. Atmintinė vartotojams.

Svetainės tekstas: Didelis SpausdintiPrasidėjus šildymo sezonui mokesčiai už šilumos energiją sudaro didelę dalį išlaidų. Šilumos suvartojimą daugiabučių namų (ir kitų pastatų) šildymui apsprendžia pastatų būklė. Specialistai teigia, kad jeigu Jūsų buto kvadratinio metro šildymui suvartojamos šilumos kiekis per mėnesį yra 25 kWh ir daugiau, reikia rimtai apsvarstyti galimybę renovuoti pastatą, nes tai yra vienintelis kelias ženkliai sumažinti šilumos nuostolius. Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra geriausias sprendimas, suteikiantis galimybę efektyviai vartoti šilumą ir gauti mažesnes sąskaitas.

Šilumos kaštus galima mažinti ir atliekant smulkius šilumos sistemų pagerinimo darbus: šilumos mazgo elementų izoliavimą, šilumos  punkto automatizavimą. Labai svarbu yra tinkamai reguliuoti šilumos punktą.

Jei efektyvių sprendimų namo bendruomenė dar nepriėmė, greitai ir paprastai kiekviename bute gali būti pritaikomi keli įpročiai ir patarimai, kurie padės išlaikyti šilumą būsto viduje, o tuo pačiu – taupyti, nes šildymui reikės sunaudoti mažiau energijos. 

1. Radiatoriai

Šilumai gerokai sunkiau pasklisti po kambarį, jei radiatoriai yra uždengti, paslėpti. Reikia laikyti radiatorius kuo labiau atvirus ir nuolat valyti nuo jų dulkes. Už radiatorių įsirengus šilumą atspindinčius ekranus, temperatūra bute gali pakilti 1-2 laipsniais. Ši priemonė padeda ne tik šilčiau gyventi, bet ir efektyviai taupyti. Paskaičiuota, jog jei daugiabutyje visuose butuose būtų įrengti tokie ekranai, namas šilumos vartojimą galėtų sumažinti net 5–10 proc. 

2. Langai, sienos ir durys

Patikrinkite langų, sienų ir durų sandarumą. Ne tik seni mediniai bet ir nekokybiški plastikiniai langai, gali praleisti šaltį į vidų. Paprasčiausias būdas patikrinti, ar jūsų langai bei durys sandarios – vėjuotą dieną pasiimti degantį smilkalą ir su juo apeiti visas galimas erdves, pro kurias gali veržtis vėjas. Atradus tokias vietas – reikėtų jas užsandarinti jums patogiausiu būdu. Išeidami iš kambario uždarykite langus ir orlaides. Tai leis namuose palaikyti pastovią temperatūrą. Paraginkit taupyti ir kaimynus, kad ir tokiais paprastais veiksmais kaip uždarant laiptinės duris ar be reikalo nevarstant langų.

3. Vėdinimas

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į gartraukius bei kitas vėdinimo sistemas namuose. Juos naudokite tik tiek, kiek reikia, nes per ilgai veikiantis gartraukis – taip pat ištraukia patalpoje esančią šilumą. Patalpas vėdinkite kelis kartus per dieną, visiškai atidarę langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės kaupimosi. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką. Tuomet oras namuose pasikeis, tačiau sienos nespės atšalti.

4. Namų tekstilė

Dienos metu, ypač jei šviečia saulė, atitraukite užuolaidas, bet vakare, krentant temperatūrai, jas laikykite uždarytas. Sunkesnės užuolaidos sudarys užtvarą nuo lango sklindančiai vėsai patekti į kambarį. Puikiausiai tiks storesnės, pagamintos iš vilnos bei medvilnės mišinio. Uždarytas užuolaidas reikėtų laikyti ir išvažiuojant kelioms dienoms iš namų. Kilimas gali tapti svarbia šilumos taupymo priemone gyvenantiems pirmame aukšte, ypač jei nuo grindų nuolat kyla šaltis. Storesnis, o jei dar natūralių medžiagų kilimas, dengiantis kone visą kambario plotą, taip pat trukdys šaltam orui patekti į kambarį. 

5. Baldai

Neužstatykite radiatorių baldais - jie trukdo po kambarį pasklisti šilumai, ji kyla į viršų arba ilgiau pasilieka prie išorinės, o tuo pačiu ir kiek šaltesnės sienos. Oras vėsta ir kambarys šildomas mažiau. Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų – taip sudarysite papildomą sienų šilumos izoliaciją.

Šios priemonės gali padėti sutaupyti kol nepriimtas namo gyventojų sprendimas dėl šilumos sistemų modernizavimo arba, esant būtinybei, - namo renovavimo.

Primename, kad visais namo vidaus šilumos ūkio priežiūros klausimais – kodėl vienuose butuose karšta, o kituose šalta, kodėl nešyla gyvatukas, dėl racionalaus šilumos vartojimo ir pan. vartotojai turi kreiptis į namą prižiūrinčios organizacijos darbuotojus (namo administratorių, bendrijos pirmininką).

Energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo priemonės vertinimo duomenys