Visaginas šilumos sektoriuje verčia naują puslapį

Svetainės tekstas: Didelis SpausdintiGiliomis atominis energetikos tradicijomis garsėjantis Visaginas, šilumos sektoriuje verčia naują puslapį ir ketina palaipsniui plėsti didinti šilumos gavybą deginant medienos biokurą. Ši šilumos ūkio reforma turėtų sumažinti šilumos kainas į daugiausiai šilumos pagaminančių miestų septintuką patenkančiame Visagine.
Šiuo metu Visagine sumontuotas vienas 8 MW galios biokuro katilas bei 5 MW galios ekonomaizeris. Šiuo metu biokuras sudaro maždaug dešimtadalį viso šilumos gamybai sunaudojamo kuro, o dujos - apie 90 proc. Dėl to šilumos kaina Visagine kol kas išlieka sąlyginai aukšta: Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) duomenimis, birželio mėnesį Visagine šilumos kaina turėtų siekti 30,23 ct/kWh. Tuo tarpu, tik biokurą šilumos gamybai naudojančiuose Molėtuose kaina siekia 19,71 ct/kWh. Tolesnė šios šilumos ūkio šakos plėtra turėtų sumažinti sąskaitas už šildymą. Ypač turint omenyje tai, kad Visaginas patenka į daugiausiai energijos pagaminančių miestų septintuką.
„Šiuo metu šilumos gamybai naudojamas vienas biokuro katilas, tačiau tikimės, kad iki metų pabaigos turėtų būti pastatytas ir antras. Tai, be jokios abejonės, sumažintų miesto gyventojams tenkančią sąskaitų už šildymą naštą", - teigia VĮ „Visagino energija" generalinis direktorius Zigmas Jurgutavičius.
Biokurą į Visagino katilinę tiekia bendrovė „Timbex", padėjusi sumažinti šildymo kainas Varėnos, Birštono ir Tauragės gyventojams. Bendrovė biokurą į Visagino katilinę tiekia už 625 Lt/tne, tai yra už mažesnę nei vidutinę rinkos kainą, kuri, VKEKK duomenimis, balandžio mėnesį siekė 636,55 Lt/tne.
Medienos biokurą galima gaminti iš malkinės medienos, lentpjūvių gamybos atliekų bei iš miško kirtimo atliekų. Palengvinti gyventojams tenkančią finansinę naštą siekiančios savivaldybės kartu su šilumos tinklais perka iš menkavertės medienos, kirtimo atliekų pagamintą biokurą. Toks kuras gali užtikrinti ženklų šilumos kainų mažėjimą.
Žiemos metu Visagino katilinėje kurenamas biokuras pagamintas iš malkinės ir atliekinės medienos, o vasaros metu tik iš kirtimo atliekų. „Timbex" biokuro plėtros direktoriaus Egidijaus Gaidamavičiaus teigimu, tik toks biokuras gali sumažinti šildymo kainas.
Preliminariais skaičiavimais, per metus didžiosiose šalies katilinėse sunaudojama apie 2 mln. kubinių metrų medienos biokuro. Kirtimų metu susidaro apie 750 tūkst. kubinių metrų atliekų, iš kurių panaudojama vos apie 100 tūkst. kubinių metrų, tad miškų urėdijos ir privatūs miškų savininkai yra pajėgūs tiekti žaliavą pigaus biokuro gamybai. Todėl pasigirstančios kalbos apie tai, kad gali būti iškirsti visi Lietuvos miškai ir trūks biokuro, yra švelniai tariant laužtos iš piršto.
„Bendrovės darbu esame patenkinti - bendrovė tiekia kokybišką biokurą, o svarbiausia - laiku. Darbuotojai pasirūpina ir rezervu, tad esame užtikrinti, kad katilo darbas nenutrūks dėl kuro stokos", - teigia Z. Jurgutavičius.
Birželio viduryje bendrovė „Timbex" sukvietė VĮ „Visagino energija" ir Visagino savivaldybės atstovus ir pademonstravo, kaip gaminamas medienos biokuras, aptarė su gamybą ir kurenimu susijusias problemas.